Senior

PROJEKT "AKTYWNY SENIOR"

Dbając o edukację społeczną i bezpieczeństwo Seniorów chcemy wskazać sposoby na to, jak chronić się przed możliwym niebezpieczeństwem.

W związku z tym serdecznie zapraszamy Państwa na bezpłatną konferencję połączoną z poczęstunkiem, która odbędzie się 30 września o godz. 12:00 przy ul. Legionów 30 w Bielsku-Białej.

Podczas konferencji istnieje możliwość uzyskania informacji na temat projektów: Aktywny Senior oraz Projekt Senior oraz zadeklarowania swojego uczestnictwa zarówno w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych, jak i dofinansowanych ze środków Fundacji PZU - zajęciach dodatkowych, które oferuje Uniwersytet Rozwoju NARNiU.

Drogi Seniorze!

Poczuj się bezpieczny w swoim miejscu zamieszkania i bądź spokojny o swoją przyszłość.

Zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach i uzyskania niezbędnej dla siebie wiedzy, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.

Więcej informacji na temat projektu na stronie internetowej: www.aktywnysenior.org

SENIOR

W każdym okresie życia, również w starości, człowiek realizuje inne zadania rozwojowe. Wynika to zarówno z zachodzących zmian biologicznych, jak również ze zmian w oczekiwaniach społecznych wobec osób w różnym wieku. Chociaż okres późnej dorosłości wiąże się nieuchronnie z niekorzystnymi zmianami rozwojowymi zarówno w sferze fizycznej, jak i poznawczej, coraz częściej akcentuje się zarówno potrzebę, jak i możliwości rozwoju w tym okresie życia. Na Uniwersytecie Rozwojowym NARNiU do okresu starości podejdziemy nie z perspektywy pojawiających się ograniczeń i strat, ale jak do okresu nowych, innych możliwości, aktywności społecznych. W związku z tym proponujemy seniorom różne zajęcia, których celem będzie ich rozwój osobisty.

Pobierz kartę zgłoszeniową

OFERTA PROGRAMOWA

 • SZKOLENIA KOMPUTEROWE

  Poziom podstawowy – skierowany do osób na poziomie początkującym, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z komputerem. W ramach zajęć uczestnicy nauczą się m.in.: obsługiwać i zarządzać swoim miejscem w komputerze, tworzyć foldery, przechowywać pliki, korzystać z Internetu oraz poczty internetowej, jak również pisać i redagować tekst w programie Microsoft Office Word.

  Poziom rozszerzony – skierowany do osób, które miały już wcześniej styczność z komputerem lub ukończyły wcześniej poziom podstawowy. Na tym poziomie kursanci nauczą się między innymi: obsługi pamięci przenośnych (pendrive, mp3, aparat cyfrowy, telefony komórkowe), zaawansowanego redagowania, formatowania tekstu oraz dodawania grafiki. Ponadto zapoznają się również z usługami komunikacyjnymi w globalnych sieciach komputerowych, forami internetowymi czy portalami społecznościowymi.
 • SZKOLENIE Z OBSŁUGI TABLETU

  Podczas zajęć omówione zostaną między innymi: budowa i obsługa tabletu, system oraz podstawowe jego funkcje. Szkolenie obejmuje zapoznanie się z klawiaturą ekranową, pulpitem, blokadą tabletu, połączeniem sprzętu z siecią WiFi oraz wszelkie zagadnienia związane z Internetem, takie jak: wyszukiwanie informacji, fora i portale internetowe, poczta mailowa, pobieranie aplikacji z przeglądarki internetowej oraz całkowite usuwanie ich z urządzenia.
 • KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

  Zajęcia prowadzone będą w grupach na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Umożliwią one rozwijanie podstawowych sprawności językowych: rozumienia ze słuchu, mówienia, a więc porozumiewania się w różnych sytuacjach, takich jak: takich, jak: zakupy w sklepie, podróżowanie, rezerwowanie biletów, komunikowanie się z obcokrajowcami oraz budowania krótkich pisemnych wypowiedzi.
 • ZAJĘCIA TEATRALNE – "MŁODZI DUCHEM”

  Punktem wyjścia warsztatów jest zbudowanie za pomocą narzędzi teatralnych i dramowych zaangażowanej społeczności. Niezwykle ważnym elementem pracy jest umożliwienie uczestnikom dzielenia się swoimi historiami, uwspólnianie oraz konfrontowanie się z tymi historiami, co obejmuje budowanie na ich podstawie miniatur, a także etiud teatralnych (z wykorzystaniem różnych rekwizytów i konwencji). Kursanci uczą się tu podstaw warsztatu aktorskiego oraz improwizacji teatralnej. Tworzą kostiumy i scenografię. W ramach warsztatów odbywać się będą zajęcia z emisji i higieny głosu.
 • WARSZTATY PLASTYCZNE, CERAMICZNE I FLORYSTYCZNE

  Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które lubią rysować, niezależnie od poziomu zaawansowania i umiejętności. Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi technikami plastycznymi, m.in. rysunkiem, malarstwem, grafiką, decoupage'em, tworzeniem biżuterii, odlewów oraz masek, ale także z filcowaniem na mokro. Oprowadzani po świecie plastyki przez doświadczonego artystę nauczą się wielu nowych rzeczy. W ramach zajęć odbędą się również zajęcia florystyczne.
 • WARSZTATY Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

  Zajęcia opierają się na skutecznej komunikacji, a obejmują zagadnienia, takie jak: komunikacja społeczna, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze złością, stresem, negatywnymi emocjami, dbanie o swój wizerunek, koniecznością ćwiczenia umysłu oraz asertywność. Celem przeprowadzonych warsztatów jest podnoszenie skuteczności działania osoby w grupie, zachęcanie i motywowanie jej do współpracy oraz aktywności. Kluczowa jest tu aktywizacja społeczna seniorów, nauka sposobów lepszego funkcjonowania społecznego w grupie, nabycie umiejętności radzenia sobie i pomocy innym w sytuacjach trudnych, stresowych i konfliktowych.
 • AKADEMIA BEZPIECZNEGO SENIORA

  Przeprowadzenie szkolenia ma na celu zapoznanie z podstawowymi technikami radzenia sobie w różnych sytuacjach, a szczególnie w tych, gdzie bezpośrednio narażeni są na zagrożenie swojego zdrowia lub życia. Ponadto zajęcia dodatkowo aktywizują ruchowo, co pozwala poprawić swoją koordynacje koordynację ruchową oraz refleks. Trenerzy zwracają uwagę na różnorodność zagrożeń, z jakimi z jakimi można mieć do czynienia na co dzień, informują kursantów, jakie zachowania mogą prowokować atak, w jakich jaki sposób uciekać oraz jak skutecznie wzywać, czy prosić o pomoc. Warsztaty obejmują spotkanie zarówno z psychologiem, jak i pielęgniarką.